Zorganizowane biegi narciarskie w Bieszczadach

dodano: 7 stycznia 2013

Przez kilka ostatnich lat, w Bieszczadach Wysokich odbywały się dwa zorganizowane biegi dla miłośników biegówek. Niestety wygląda na to, że organizacja jednego z nich została zawieszona, bądź całkowicie z niego zrezygnowano.

Bieg Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej "Od Niedźwiedzia aż do Kija" (do wyboru trasy długości 11, 23 lub 41 km) w swojej ostatniej odsłonie zgromadził na starcie blisko 180 zawodników, w większości amatorów lubiących biegać. Bieg odbywał się co roku na początku stycznia, ale w latach 2011 i 2012 z powodu małej ilości śniegu w tym czasie termin biegu był kilkukrotnie przekładany - ostatecznie w 2011 roku bieg się w ogóle nie odbył, natomiast w roku 2012 odbył się ale na innej, krótszej trasie niż zazwyczaj. Być może to było powodem, że organizatorzy biegu, Panowie Piotr "Niedźwiedź" Ostrowski i Wojciech "Kiju" Gosztyła zrezygnowali z tegorocznej edycji imprezy. Są to jedynie nasze przypuszczenia, ponieważ nie udało nam się z nimi skontaktować.

Drugim biegiem, który odbył się już 4 razy, jest towarzyski "Bieg Karczmarzyka" (trasa długości 11 km) odbywający się zazwyczaj w ostatnią sobotę lutego. Zasady są proste: nie ma wpisowego, nie ma pomiaru czasu, nie ma nagród, biegniemy wspólnie bo lubimy tę formę aktywności. Na starcie każdy z zawodników częstowany jest czarką grzańca, na mecie na każdego czeka talerz bigosu i pajda chleba. Jak się okazuje, amatorów takich biegów nie brakuje, bo w ostatniej edycji na starcie stanęło prawie 50 osób, w tym osoby z Poznania, Radomia, Warszawy...
Z naszych informacji wynika, że organizatorzy Biegu, Anna i Barnaba Obst z Oberży Biesisko oraz Marianna i Aleksy Wójcik z Gościńca w Starym Siole planują zorganizować tę imprezę w tym roku po raz piąty. Kiedy pojawią się na jej temat dodatkowe informacje, będziemy Was szczegółowo informować.

Bieg Karczmarzyka, biegówki w Bieszczadach