Sezon zimowy 2012/2013 tuż tuż

dodano: 1 grudnia 2012

Lada moment rozpocznie się kolejny sezon zimowy, więc po kilkumiesięcznej przerwie wznawiamy działalność naszej strony internetowej. Śniegu jeszcze nie ma, ale według synoptyków w najbliższych dniach możemy się spodziewać opadów. Zobaczymy.

Co działo się w ostatnich miesiącach w Bieszczadach?

Wiosną, Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic napisało projekt o dofinansowanie unijne, w ramach którego planowano wytyczenie nowej trasy biegowej z Wetliny do Kalnicy, na początkowym odcinku biegnącej dotychczasową żółtą trasą biegową, a potem przedłużoną o kolejne 3 km do Kalnicy. Projekt przewidywał również sfinansowanie nowych tablic informacyjnych z mapami i opisem tras oraz zakup quada z gąsiennicami, który jesienią ułatwiłby przygotowanie tras do zimy, a zimą byłby w stanie pociągnąć wyciskarkę do zakładania śladu biegówego. Niestety projekt został odrzucony. Z naszych informacji wynika, że Stowarzyszenie planuje projekt złożyć po raz kolejny, jeśli tylko pojawi się odpowiedni program finansujący takie działania.

Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic uznał, że w tym sezonie utrzymywane będą trasy: zielona (torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej z Wetliny do Smereka), niebieska (od mostu w Wetlinie w stronę góry Jawornik, potem w stronę wsi Smerek i z powrotem do mostu w Wetlinie) oraz czerwona (biegnąca częściowo po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, u stóp góry Hnatowe Berdo). Z obserwacji wynika, że na trasach żółtej i pomarańczowej nie widać biegówkowiczów, więc nie będą utrzymywane.

Z dobrych wiadomości: Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic otrzymało od Nadleśnictwa Cisna pozwolenie na oznakowanie nowej trasy biegowej w Wetlinie, rozpoczynającej się około 200 metrów od budynku szkoły. Trasa poprowadzona jest głównie łąkami, skąd niemal przez cały czas roztaczają się piękne widoki na okoliczne góry. Najkrótsza pętla w założeniu ma długość około 1750 m, dłuższa około 2900 m, a najdłuższa ze zjazdem na sąsiednie łąki około 3450 m.


Kliknij i powiększ mapkę.


Jeden z widoków na nowej trasie. 

I na koniec - w ostatnim czasie pojawiła się w Bieszczadach nowa wypożyczalnia nart biegowych i rakiet śnieżnych. Firma Aktywne Bieszczady znajduje się w Lutowiskach, ale na życzenie wypożyczany sprzęt dowozi w dowolne miejsce w Bieszczadach. Dane kontaktowe znajdziecie w dziale "Wypożycz narty".

Zapraszamy zimą w Bieszczady Wysokie, nie tylko na biegówki. Warto!